Bet ir mano sąskaitoje keletas išgelbėtų murkiančių gyvybių, kadangi egzistuoja toks dalykas, kaip laikina globa namuose.

Ir jos labai, labai trūksta Lietuvoje, ypač dabar, pavasarį, kai pasipila ne vien beglobiukų, bet ir neatsakingų žmonių augintinių vados. Gal šis straipsnelis padės sumažinti baimių ir stereotipų bei pagelbės kam nors apsispręsti.

Ką galima globoti?

Daugiausia kates ir šunis, bet žmonės į prieglaudas atiduoda ir jūrų kiaulytes, šeškus, triušiukus, papūgas, kitus gyvūnėlius, kuriems nepajėgia ar nebando rasti namų... Taigi, ne visi jų „iš gatvės“, išmesti ar pabėgę, gimę po balkonais. Kai kuriuos atneša patys šeimininkai, nes „nusibodo, alergija, išvykstame, nenorėjome tokios dovanos“.

Kam išvis reikalinga ta globa?

Ne iš karto atsiranda nuolatiniai namai. Be to, gali pasitaikyti, kad būsimi šeimininkai turi tokios pat rūšies gyvūną, kuris neskiepytas, ir reikia laiko, kol ir tas, ir naujokas išbus karantiną. Be to, niekas neamžinas, ir būna, kad augintinis pergyvena savo šeimininką... Tokiems naminukams labai baisu prieglaudose, kur daug šurmulio, kitų gyvūnų, nepažįstamų žmonių, jiems būtina rami naminė globa.

Kur rasti globotinių?

Paprasčiausia pagalbos prašymų ieškoti prieglaudų, viešųjų įstaigų, užsiimančių gyvūnų globa, svetainėse. Bet kuriuo metų laiku, bet kuriuo paros metu visada atsiras kažkas, kam reikia pagalbos, ir galbūt būtent jūs padėsit ištraukti laimingą bilietą beglobiui.

Pasiskaitykit atidžiai, kokios sąlygos būtinos: ramus buto kampelis ar erdvus voljeras, gal socializacija, jei gyvūnas išgąsdintas, o gal gydymas, jei jis sergantis, ar tiesiog meilė ir šiluma, kad jis atsigautų. Susisiekite su prašymo autoriais ir pasikalbėkite, neslėpkite, jei tai pirmas kartas: galbūt išsirinkote per sudėtingą variantą ir jums pasiūlys pagloboti mažiau problemų turintį gyvūnėlį.

Kodėl turėčiau globoti gyvūną?

Todėl, kad jūs geras žmogus ir pajutote, kad būti geram vien komentarais „jei galėčiau, visiems padėčiau“ mažoka...

Tai krūvos emocijų: džiaugsmas matant, kaip globotinis drąsėja, kad jus ima atpažinti. Palengvėjimas, kai ima sveikti. Rūpestis, jei kažkodėl neėda. Juokas, kai krečia pokštus, ir malonumas apie tai pasakoti kitiems. Tai nuostaba, kai staiga sužinai, jog kai kurie tavo pažįstami irgi užsiima globa, ir jūs randate dar vieną temą pokalbiams.

Tai azartas, bandant nufotografuoti judrius kačiukus ar šunelius kuo gražiau, kad jie kristų į akį būsimiems šeimininkams. Ir didžiausia laimė, kai atiduodi savo išpuoselėtą globotinį į pagaliau atsiradusius naujus namus, ir esi tikras, kad ten juo gerai rūpinsis, mylės visą likusį gyvenimą. Ypač pagalvojus, kad be tavo pagalbos šio gyvūnėlio jau greičiausiai ir nebebūtų pasaulyje.

Beje, nuotraukoje matote vieną maniškių, kuris dabar turi puikius namus.

Kiek laiko reikia globoti gyvūną?

Labai įvairiai. Paprastai globojama, kol jis pasidovanos: skelbiami skelbimai spaudoje ir internete, ieškoma per pažįstamus. Tai gali nutikti po kelių dienų, o gal po kelių mėnesių, tad pamąstykite, jei turėsite išvažiuoti, kas galės tuo metu jį prižiūrėti.

Žinoma, galima susitarti ir dėl labai apibrėžto laikotarpio, kad paskui globą perimtų kas nors kitas. Neretai labai svarbu globa vos parai ar kelioms valandoms, kol savanoriai randa rimtesnę pagalbą. Jei globojamos laukinukės katės po sterilizacijos, tai trunka dieną, savaitę, dvi, priklausomai nuo būklės ir oro, o tada jos paleidžiamos į priprastą teritoriją.

Kur galima globoti gyvūną?

Tam tikrai nereikia rūmų ar vilų, užtenka buto, jei namiškiai ar šeimininkai neprieštarauja. Jei esate nepilnametis, būtinai gaukite tėvų leidimą, kad gyvūnėlis vėl nebūtų išmestas laukan. Bet butas - tai tik vienas iš variantų.

Įstiklintas balkonas? Šiltuoju metų laiku – tiks. Jūsų nuosavas rūsys ar sandėliukas, kuriuos galima tvarkingai uždaryti, iš kur gyvūnas nepabėgs, bet turės pakankamai vietos, oro ir šviesos? Tiks. Ypač nuošalios vietos patiktų šnypštukėms katytėms ar laukinukėms kalytėms su jauniklių vadomis. Voljeras kieme – tiks šuniui, kuris gali gyventi lauke. Nebaigtas statyti jūsų namas priemiesty – jei tik kambarys sandarus, o jūs globotinį galite lankyti periodiškai – net ir jis tiks skubiu atveju.

Kas gali globoti gyvūną?

Kantrus ir atsakingas žmogus. Daugiau beveik nieko ir nereikia. Jei jūs atsakingas, nesiimsite užduoties didesnės už galimybes. Jei jūs kantrus – naktį bruzdantis katinas neprivers jūsų jį išmesti kieman.

Tiesa, dar reiktų, kad būtumėt linkęs mokytis, ieškoti informacijos, jei kas nesiseks, kaip auklėti naujokėlį, kuo šerti ir panašiai.

Kiek kainuoja globoti gyvūną?

Tai priklauso nuo jūsų galimybių. Globoja gyvūnus ir bedarbiai, ir pensininkai, ypač tai svarbu, jei jis mažuliukas jauniklis, kuriam reikia kas kelias valandas keisti šiltą pūslę ir girdyti pienuku, – į darbą einantis žmogus sunkiai su tuo susidorotų.

Tad jei neturite pinigų, už keturkojų maistą, kraiką, vaistukus, vizitus pas gydytoją sumoka kiti gyvūnų mylėtojai, skelbdami prašymus internete arba organizacijos, kurioms padedate. Bet jei turite galimybių viską ar daug ką apmokėti pats, žinoma, niekas neprieštaraus.

Kokie yra pavojai?

Pradėkim nuo maloniausio pavojaus: jūs taip pamilsite globotinį arba nutarsite, kad niekas geriau nepasirūpins, jog pasiliksite jį visam laikui!

Žinoma, yra ir kitų pavojų. Globotiniai gali sirgti, nes daugelio jų imunitetas nėra stiprus, tad reikės jiems duoti vaistų, lankytis pas veterinarą. Ar jų ligos pavojingos žmonėms? Labai retai. Visos pagrindinės kačių ir šunų problemos būdingos tik jų pačių rūšiai. Čiaudinti katė jūsų neapkrės... Jei gyvūnas turi vidaus parazitų, tiesiog dažnai plaukitės rankas ir priminkite tai vaikams. Jei turi grybelį, silpno imuniteto žmogus gali apsikrėsti, tad jei bijote ir neturite patirties, imkitės globoti tik nuo jo pratestuotus gyvūnus.

Jei šuo ar katė buvo skriausti, jie gali bijoti žmogaus, todėl tokiu atveju reikia labai ramiai su jais bendrauti, kad iš baimės nepultų gintis.

Bet kuriuo atveju, geriausia pradėti nuo globotinių, kurie nekels daug rūpesčių, kad įsivažiuotumėte pamažu.

Ir dar vienas pavojus... Kad užsikabliuosite ilgam, nes su kiekvienu globotiniu galima sužinoti ką nors naujo ir patirti kažką įdomaus. To ir linkiu.